Blog

KLM

Chvilku jsem váhal, jestli už nastala ta pravá chvíle, ale po dnešním ranním tropickém proběhnutí jsem rozhodl, že ano.
Ti zkušenější vědí, tuší, kam mířím. Nováčci možná lehce tápou. Tož, dost hry na schovávanou, ke slovu se dostává pozvání na naši vlajkovou loď, k účasti či jen sledování
11. Kladenského maratónu.
Vím, že všechny organizační pokyny a technické záležitosti jsou k přečtení na stránkách http://www.maratonkladno.cz/?cat=50, já zabrousím malinko do historie a zkusím vám vlastní závod trochu přiblížit.
Ve 20. století probíhalo kladenským okresem několik maratónských běhů, některé z nich měly i statut Mistrovství republiky (Praha-Lány, Praha-Údolí oddechu), v roce 1978 se při Mistrovství Evropy běžel závod z Prahy směrem na Lidice a zpět. V roce 1980 se v rámci dálkového pochodu Údolím Kačáku poprvé konal „trampský“ maratón (s oficiální délkou) z Kladna do Berouna. Tento velice populární závod vydržel 7 let, skončil s odstěhováním hlavního pořadatele. Pak nastalo „maratónské vakuum“. Ale běhalo se dál. Spolupracující oddíly Poldi SONP Kladno a Lokomotiva Kladno pořádaly „pětadvacítku“ (později půlmaratón) Kladno-Lidice-Kladno, a také dlouhé silniční „Kladenské okruhy – 100, 50, 25 km“ (předchůdce závodu se jmenoval „Za Kladno štíhlejší“ a byl jedním z prvních dálkových běhů a pochodů v ČSSR, zakladatelem akce byl Ivo Domanský). Po roce 1990 skončila Lokomotiva, běžci se osamostatnili a založili Maratónský klub Kladno. Díky rostoucímu silničnímu provozu bylo hodně problematické pořádat závody na silnici, „Okruhy a „Lidice“ jsme zastavili a stále někde v srdci nosili myšlenku, že uspořádáme vlastní maratón. Tak jsme jednou seděli, po „oficialitách“ spláchli jedním dvěma funkcionářskou image a začali konečně probírat důležité věci. A najednou, kde se vzal, tu se vzal ! Nejdříve nesměle vykoukl v úzkém kruhu nejbližších přátel a rychle se šířil dál. Když jsme se v pozdní noci loučili, měli jsme všichni jasno. 3. srpna 2012 se pak běžel první ročník Kladenského maratónu. Přeskočím léta, přípravy, boje o finance, sponzory a budu se věnovat tomu, co vás může očekávat.
Přihlaste se včas, nenechávejte rozhodnutí na poslední chvíli. Kdo chcete běžet, měli byste mít nejpozději tři týdny před akcí jasno – ano x ne. Také nám se hodí, když alespoň 14 dní předem víme, kolik vás poběží. Přijeďte včas, start je v 10 hodin, ale vyplatí se být na místě tak v 9:15 a dříve. Parkovat se dá těsně u atletického stadiónu – Sletiště. Od autobusové zastávky (Kl.-Sítná) trvá cesta cca 15 minut, od vlaku 20. Prezence je v tribuně, šatny budou připraveny v hale, WC přímo na stadiónu. Před desátou vás startér seřadí u kladivářské klece a přesně v 10:00 vypustí. První kilák běžíte na dráze (2 a půl kola), potom jednou oběhnete „kolem klandru“ – to abyste se poprvé pěkně předvedli divákům a doprovodu, kteří vás budou sledovat z tribuny, a zmizíte v přilehlém lesoparku Lapák. Před prvním (Mireček, Dan Orálek nebo někdo z vás ?) pojede kolo. Nebojte se, že byste zabloudili, seběhli na špatnou cestu. Všechny odbočky, křižovatky budou vysypané šipkami. Nejdříve vás čeká asfaltka – kolem plavečáku a do lesa, na první x zahnete vpravo a po široké zpevněné cestě běžíte necelých 1200 metrů, na konci lesa vlevo, mírně vystoupáte a stále po široké nepatrně se klikatící cestě doběhnete znovu na asfaltku. Ta vás dovede kolem hotelu Lapark k 5. (10., 15., 20., 25., 30., 35., 40.) km a dále k silnici. Levá běžecká půlka bude vyhrazena jen pro vás, na 800 metrů dlouhém úseku vás žádna auta neohrozí. U vchodu vběhnete do areálu Sletiště a okolo koňských stájí dorazíte pod tribunu. Zde bude časomíra a občerstvovačka. Již předem si můžete dát pořadatelům vlastní občerstvení. Upozorňuji, že podle atletických pravidel vám může občerstvení podat jen obsluha této stanice (nebo sami), nesmí s vámi nikdo běžet a dělat „nosiče vody“. A hlavní bránou zase do lesa. Těch lesních okruhů musíte absolvovat 8. Po posledním to budu asi já, kdo vás pošle na závěrečné metry. Pětistovka na dráze a jste v cíli.
Tak a máte to za sebou. Po vyhlášení můžete zaskočit do sousedního plavečáku, lehce zrelaxovat, doplnit vypocené tekutiny a živiny něčím tekutým a výživným (restaurací a slušných hospod je v okolí dost).
Náš maratón nese malý podtitulek …maratónci maratóncům …. Máme něco odběháno, víme, co můžeme nejen našim přátelům maratóncům nabídnout, ale zveme i všechny nováčky, aby si premiéru odbyli právě u nás. Trať je přehledná, rovinatá, z veliké části chráněná před sluncem a větrem stromy, časový limit je dost velký a my se těšíme na vás, vaše výkony, vaše osobní vítězství a euforii po doběhu.

Odpovědět